دسترسی سریع
محصولات
 • لوله ای مدل توربو
 • هواکش خانگی - هایلوکس
 • هواکش خانگی لوکس - دریچه دار باکلید
 • هواکش خانگی فلزی
 • صنعتی سبک فلزی
 • صنعتی سنگین فلزی
 • صنعتی ایلکا
 • صنعتی سنگین- با پروانه پلی امید
 • هواکش اکسیال طرح آلمان
 • هواکش ایلکای هفت پر فلزی (با قاب)دمنده
 • هواکش ایلکای هفت پر فلزی (بدون قاب)مکنده
 • یک طرفه فوروارد
 • دوطرفه فوروارد
 • يك طرفه بك وارد
 • بلوئر بک وارد طرح آلمان
 • هواکش سقفی رادیال با موتور ایلکا
 • سانتريفيوژ دو طرفه فوروارد- سه سرعته
 • بلوئر هود- بكوارد
 • بلوئر هود- فورواردبا قاب پلاستیکی
 • هواكش ايلكاي هفت پر فلزي (باقاب) - مکنده
 • پمپ آب كولر
 • فن هود دو طرفه - فوروارد با قاب پلاستیکی
 • فن دو طرفه - فورواردبا قاب فلزی
 • فن کنوکسیون
 • بلوئر پکیج
 • بلوئر هود فوروارد با قاب فلزی
 • سانتریفیوژ دو طرفه بکوارد

مقالات / مقالات تحقيقاتي

نسخه قابل چاپ   

چگونه سازمان هاي شاد بسازيم؟

 

 

كاري كه توسط فرد انجام مي گيرد مي تواند باعث شادماني يا بيماري شود. اينكه كداميك از انها اتفاق بيافتد ،بستگي به اين دارد كه فرد چه شخصيتي دارد ، مشغول به تنجام چه كاري است و در محيط كار چگونه رفتار مي كند.

 

 

 

 

 

 

البته ميزان شادماني ارتباط تنگاتنگي با تندرستي رواني افراد دارد  ،بطوريكه وقتي فرد مي گوبد بسيار شاد است و نسبت به زندگي احساس رضايت دارد يعني سطح توان تندرستي در وي بالاست.مشاغلي كه در آن به فرد پاداش اعطا مي شود روابط كاري مناسب ميان همكاران وجود دارد و حس موفق بودن همواره به افراد القا مي شود،شراي طلازم براي ايجاد تندرستي رواني در افراد پديد مي آيد.

هر فردي مايل است در محيط مثبت و شاد مشغول بكار شودو با توجه به بهره ورري بالايي كه در محيطهاي شاد وجود دارد ،مهمترين مسئله چگونگي ايجاد شادي در محيط كار است.يه اين منظور روشهاي متعددي وجود دارد كه از آن جمله به موارد زير اشاره مي شود.

-       يكي از مشخصه هاي محيط هاي كاري شاد اين است كه در آن از مديران و ساير كاركنان قدرداني صورت مي گيردو از كارگران در مقابل كار خوبي كه ارائه داده اند ،تشكر مي شود. وقتي افراد كارشان را بدرستي انجام مي دهند ،انتظار دارند از آنها در قبال تلاشي كه كرده اند ، قدرداني شود. بدون وجود سپاسگذاري و تشويق ، كاركنان احساس مي كنند تلاشهاي آنان ديده نمي شود و اهميتي براي سازمان ندارد.

-       مواد و تجهيزات : زماني كه سازمان به منظور تسهيل در انجام مشاغل ،مواد و تجهيزات مورد نياز را مهيا مي كند ،افراد به گونه اي ماهرانه تر و صحيح تر وظابف خود را انجام مي دهند.در سازماني كه به دليل نبود تجهيزات مناسب ،توقف كاري وجود دارد ،عملكرد و اخلاق كاركنان تقليل مي يابد.

 

 

 

 

 

-       تشكر: در محيطهاي كاري شاد همواره كلماتي براي تشكر از كاركنان به كار مي رود .اثر چگونگي رفتار سازمان با كاركنان روي نتيجه كارشان اثرگذار است.چنانچه كاركنان از سوي سازمان مورد احترام قرار نگيرند ،انگيزه اي براي اتمام كار خود نخواهند داشت.سازمان بايد با كليه كاركنان با احترام رفتار كند و با آنان همانند يك انسان سخن بگويد نه مثل يك كارگر.

-       همكاري و دوستان : در سازماني كه كاركنان شاد وجود دارد ،گروههاي كاري شكل مي گيرد.همكاران به منظور تكميل پروژه ها با هم همكاري ميكنند و به يكديگر ياري مي رسانند.روابط دوستانه اي ميان آنها شكل مي گيرد كه باعث مي شود در بيرون از سازمان نيز ادامه يابد.به دليل لذتي كه از روابط ميان كاركنان وجود دارد، آنان با شادي وارد سازمان مي شوند و با شادي آنجا را ترك مي كنند.البته شادي در سازمان نبايد فقط براي افراد خاص باشد ،بلكه همگان بايد از آن بهره ببرند.

همانطور كه گفته شد كاركنان شاد افراد محورگرا و بهره ور هستند كه نسبت به نقش خود در سازمان احساس رضايت دارند. زماني كه كاركنان شاد باشند ،استرس كمتري در محيط كاري وجود خواهد داشت؛بعلاوه كاركنان تمايل دارند براي مدت طولاني در سازمان باقي بمانند و بر اين اساس نرخ ترك سازمان كاهش پيدا مي كند و همين امر سبب مي شود بسياري از هزينه هايي كه صرف جذب نيروي جديد در سازمان مي شود ، كاهش يابد.آنچه در اين ميان اهميت دارد روشهاي حفظ شادماني ميان كاركنان است كه به اين منظور راهكارهاي زير ارائه مي شود:

-       اطلاعات كافي در اختيار كاركنان قرار دهيد: از طريق ابزارهاي مناسب براي ايفاي نقش كاركنان در سازمان، آنان را توانمند سازيد.چناچه انتظار داريد كاركنانتان به موفقيت دست يابند، در آنان براي تحقق اهداف اعتماد به نفس ايجاد كنيد.كليه جزئيات مرتبط با شغل از قبيل زمان اختتام كار،اولويت ها ، منابع در دسترسو...را براي آنان توضيح دهيد.برنامه هاي ضروري را به آنان آموزش دهيد.با ارائه دستورالعملهاي مبهم كاركنان را گيج و سر در گم نكنيد.زمانيكه مي خواهيد قسمتهاي خاصي از وظايف را براي آنها توضيح دهيد از كلمات پرسشي همچون چرا،چگونه،كجا،چه كسي و چه چيزي استفاده كنيد.توضيح دهيد كه مثلا چه كسي كار را تمام مي كند،چه چيزي در كار درگير است ، چه زماني كار بايد تمام شود،در كجا بايد كار انجام گيرد و چرا اين كار اهميت دارد.

-       شناختها را افزايش دهيد: فرهنگي ايجاد كنيد كه از طريق آن كاركنان به طور عميق خود را بشناسند .چناچه كاركنان احساس كنند كه سازمان با شخصيت آنها تناسب دارد،محيط كار براي آنان بسيار لذت بخش خواهد بود.كاركنان بايد در مورد ارزش ها ،محصولات و تصوير سازمان اشتياق داشته باشند.از طريق برقراري ارتباط با كاركنان نيازهاي آنها را شناسايي كنيد و بر مبناي آن مزاياي همچون پرداخت شهريه دانشگاه،تخفيف براي عضويت در باشگاههاي ورزشيو...به آنان پيشنهاد دهيد.از كاركنان بخواهيد كه بطور همزمان ،زماني را به خود وزماني را براي ارائه پيشنهاد به منظور پرورش سازمان اختصاص دهند.

-       افراد برتر و متعالي را شناسايي كنيد: چنانچه كاركنان وظيفه ي خود را به خوبي انجام دادند، به آنان پاداش دهيد.توجه به كاركنان باعث مي شود تا نسبت به خود احساسي مثبت داشته باشند و در عين حال نيز رضايت شغليشان افزايش يابد.قدرداني هاي رسمي از كاركنان نظير اختصاص فضاي پاركينگ به آنان ،اعطاي بن، جايزه ،مستمريو...سبب مي شود براي رسيدن به موفقيت انگيزه اي بيشتر داشته باشند و در اين راستا تلاشي بيشتر نمايند. هرگز منتظر وقوع اتفاق بزرگي نباشيد تا بخاطر آن افراد را تشويق كنيد.هر روز از طريق روشهايي همچون ارائه باز خورد به كاركنان ،تشويق كلامي آنان و...به فعاليت ها و تلاش هاي آنان اعتبار ببخشيد.بر اين اساس اگر عملكرد فردي در زمينهاي خاص ارتقاءپيدا كرد، اجازه دهيد به سرعت نسبت به آن آگاهي پيدا كند.

-       نسبت به نگراني هاي كاركنان عكس العمل نشان دهيد: تا جايي كه امكان دارد از كاركنان بخواهيد نگرانيهاي خود را با شما درميان بگذارند و در محل كارتان همواره به روي آنها باز باشد.در حقيقت در برابر حل مشكلات درون سازماني متعهد باشيد.چنانچه براي كاركنان فرصتي به وجود آيد تا درباره مشكلات خود سخن بگويند ،احتمال كمتري وجود خواهد داشت كه در محيط كار با خطر روبرو شوند. از طريق برقراري تماس چشمي با آنان و تمركز كامل روي كلماتي كه بيان ميكنند، به آنان ثابت كنيد كه به دقت به سخنانشان گوش مي دهيد.در ميانه راه صحبت آنان را قطع نكنيد و به دنبال راه حلي باشيد تضاد ايجاد شده ،برطرف گردد.

-       كاركنان را نسبت به مسائل سازمان ،آگاه كنيد: همواره اخبار دروني سازماني را به اطلاع كاركنان برسانيد تا احساس كنند كه بعنوان عضوي با اهميت براي سازمان در نظر گرفته شده اند.زماني كه كاركنان از تغييرات بوجود آمده در سازمان اطلاع پيدا مي كنند ،استرس هاي كاري آنان كاهش مي يابد.گزارش هايي راجع به موفقيتهاي سازمان به كاركنان ارائه دهيد  تا دريابند تلاشهاي جمعي آنها چگونه تفاوت را بوجود مي آورد.همواره با كاركنان جلسات منظم داشته باشيدتا از نظرات ،انتقادها و پيشنهادهاي به روز آنها اطلاع پيدا كنيد.

تهيه کننده :  روابط عمومی شرکت دمنده
تاريخ درج : ۱۳۹۲/۱۰/۹
تاريخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۰/۹
تاريخ انقضا : ندارد