دسترسی سریع
محصولات
 • لوله ای مدل توربو
 • هواکش خانگی - هایلوکس
 • هواکش خانگی لوکس - دریچه دار باکلید
 • هواکش خانگی فلزی
 • صنعتی سبک فلزی
 • صنعتی سنگین فلزی
 • صنعتی ایلکا
 • صنعتی سنگین- با پروانه پلی امید
 • هواکش اکسیال طرح آلمان
 • هواکش ایلکای هفت پر فلزی (با قاب)دمنده
 • هواکش ایلکای هفت پر فلزی (بدون قاب)مکنده
 • یک طرفه فوروارد
 • دوطرفه فوروارد
 • يك طرفه بك وارد
 • بلوئر بک وارد طرح آلمان
 • هواکش سقفی رادیال با موتور ایلکا
 • سانتريفيوژ دو طرفه فوروارد- سه سرعته
 • بلوئر هود- بكوارد
 • بلوئر هود- فورواردبا قاب پلاستیکی
 • هواكش ايلكاي هفت پر فلزي (باقاب) - مکنده
 • پمپ آب كولر
 • فن هود دو طرفه - فوروارد با قاب پلاستیکی
 • فن دو طرفه - فورواردبا قاب فلزی
 • فن کنوکسیون
 • بلوئر پکیج
 • بلوئر هود فوروارد با قاب فلزی
 • سانتریفیوژ دو طرفه بکوارد

متن سخنراني آقاي دكتر سلطاني، نايب رييس اتاق بازرگاني صنايع، معادن در همايش هاي تجاري ايران و آلمان

فايل مربوط به خبر

 

متن سخنراني آقاي دکتر پدرام سلطاني، نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران در همايش فرانکفورت (جمعه 14 اسفند مطابق با چهارم مارس 2016)

 

به نام خدا

خانم ها و آقايان!

بسيار خوشحالم که در فاصله کوتاهي پس از اجراي توافق نامه بين ايران و کشورهاي 5+1 و برداشته شدن تحريمها، موفق شديم اولين هيأت تجاري، صنعتي و بانکي ايران را به کشور آلمان و به شهر فرانکفورت، مرکز مالي آلمان، بياوريم.

هيأتي که به فرانکفورت آمده است شامل حدود 80 نفر از مديران بخش خصوصي از بانکها، مؤسسات مالي، صنايع و تجارت ايران است و ترکيبي از شرکتهاي بزرگ و همچنين کوچک و متوسط از سراسر ايران است. در عصر جديد اقتصاد ايران، بخش خصوصي بازيگر جدي تري خواهد بود. دولت به اين نتيجه رسيده است که سهم خود را در اقتصاد کوچکتر کند و بنابراين بخش خصوصي بايد رشد قابل ملاحظه اي در سالهاي آينده داشته باشد.

تا سال 2014 رتبه ايران در گزارشهاي معتبر بين المللي در زمينه محيط کسب و کار در حال بدتر شدن بود. خوشبختانه در دو سال گذشته رتبه ايران بيش از20 پله بهبود داشته است و با هدفگذاري که صورت گرفته است اميدواريم که در 5 سال آينده 30-20 پله ديگر هم بهبود داشته باشيم. قانون مالياتها در سال گذشته در ايران اصلاح شده است و با استقرار سيستم جامع اطلاعات مالياتي از اوائل سال آينده،  شفافيت در اقتصاد ايران بيشتر مي شود و اين موضوع خصوصاٌ براي شرکتهاي خارجي کار در ايران را مطلوبتر مي کند.

در اصلاحات به عمل آمده در قانون مالياتهاي مستقيم، سرمايه گذاري در صنعت و همچنين در گردشگري، حمل و نقل و سلامت، تا 20 سال در مناطق محروم و تا 10 سال در همه نقاط کشور معافيت صد در صدي ماليات بر درامد خواهد داشت.

همچنين قانون امور گمرکي نيز در حال اصلاح است. گمرک کشور در دو سال گذشته با کاري سخت و طاقت فرسا از سيستم قديمي به گمرک الکترونيک تبديل شده است و در 2-1 سال آينده تشريفات گمرکي نيز سريعتر و شفافتر خواهد شد.

در بخش پولي و بانکي، سياست بانک مرکزي به سمت ايجاد انضباط و شفافيت بيشتر در بانکها و در نتيجه انطباق آنها با استانداردهاي روز بانکي است. همچنين دو نرخي شدن ارز در ايران که محصول قطع روابط بانکي با جهان بود، تا چند ماه آينده اصلاح خواهد شد و بانک مرکزي مصمم است که اين کار را سريعتر انجام دهد. همکاران من در پنل بانکي دراين باره با شما بيشتر سخن خواهند گفت.

بر اساس قانون رفع موانع توليد که اخيراٌ در مجلس تصويب شده است، دولت مي بايد در ظرف يک سال آينده تعداد مجوزهاي لازم براي کسب و کار و فعاليتهاي اقتصادي را به حد اقل برساند و فرايند دريافت مجوزهاي باقيمانده را ساده سازي کند. در کميته مقررات زدايي بخش خصوصي حضور دارد و اين کار با نظر بخش خصوصي اتفاق مي افتد.

برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادي نيز توسط دولت آماده شده است و در سال آينده در مجلس تصويب مي شود. رويکردهاي اصلي اين برنامه شامل کوچک سازي دولت، توسعه بخش خصوصي، مقابله با بحران کم آبي و محيط زيست، توسعه سرمايه گذاري صنعتي در سواحل جنوبي کشور، بهبود محيط کسب و کار، بهره وري انرژي و توسعه حمل و نقل ريلي در کشور مي باشد.

علاوه بر مواردي که اشاره نمودم، تغييرات و اصلاحات ديگري هم در جريان است و ما خوشبين هستيم که در 10 سال آينده اقتصاد ايران با رشدي مداوم و نسبتاٌ بالا همراه باشد و ايران جزو اقتصاد هاي پررونق دنيا خواهد بود.

البته همانطور که مي دانيد ايران در قلب خاورميانه قرار دارد، منطقه اي که درگير نا آراميها و تنشهاي زيادي است. چشم انداز منطقه خاور ميانه حاکي از اين است که ايران لنگرگاه ثبات و امنيت در اين منطقه خواهد بود. اما از نظر بخش خصوصي ايران، اين کافي نيست. ما علاقه منديم که با تقويت روابط اقتصادي با همسايگان خود ثبات را از طريق تجارت به منطقه بازگردانيم. به همين جهت بخش خصوصي به همراه دولت ايران در حال مطالعه و پي گيري براي انعقاد موافقتنامه هاي دوجانبه تجارت آزاد با کشورهاي همسايه است. ما بسيار علاقمنديم که حجم روابط تجاري خود را با اين کشورها به سرعت گسترش دهيم و زمينه را براي اشتغال بيشتر در اين کشورها فراهم کنيم.

مشکلات برخاسته از منطقه خاورميانه اکنون گريبانگير آلمان و ساير کشورهاي مهم اروپايي نيز شده است. مسئله سرازير شدن آوارگان، حملات تروريستي و قاچاق مواد مخدر از جمله اين مشکلات است. بخش خصوصي ايران بر اين باور است که همکاري مشترک اقتصادي بين ايران و اروپا و به خصوص آلمان و چند کشور عمده اروپايي، مي تواند فقط محدود به مرزهاي ايران نباشد. ورود سرمايه گذاريهاي مستقيم خارجي به ايران مي تواند شروعي باشد بر تقويت اقتصاد ايران و امکانپذير ساختن انجام سرمايه گذاريهاي بيشتر ايران در کشورهايي مانند افغانستان، پاکستان و عراق. اقتصاد ايران به همراه اروپا مي تواند در تقسيم کار ايجاد صلح و امنيت در خاورميانه نقش مؤثري داشته باشد.

براي همين ما توجه همکاران آلماني خود را به اين جلب مي کنيم که همکاريهاي ما با هم نه فقط اثرات مطلوب اقتصادي براي دو کشور خواهد داشت بلکه بر مديريت بحرانها و آسيبهاي برخاسته از خاورميانه و کاهش اثرات آنها، هم بر ايران و هم بر آلمان و کل اروپا، مؤثر خواهد بود. و آنوقت ديگر لازم نيست مالياتهايي که شما و ما پرداخت مي کنيم صرف مديريت اثرات نا آراميهاي منطقه خاور ميانه شود، بلکه به مصرف توسعه و رفاه بيشتر شهروندان کشورهايمان مي رسد.

پس از جنگ جهاني دوم کشورهاي درگير در جنگ به اين نتيجه رسيدند که بهترين راه جلوگيري از اينگونه اتفاقات، افزايش مراودات تجاري و گره زدن منافع خود به يکديگر و مذاکره و هم نشيني مستمر براي حل موارد اختلافي است. اين رويکرد ثبات را تا حد زيادي به اروپا بازگرداند. اکنون اقتصاد بزرگ و قوي اروپا تعيين کننده بسياري از رويکردها و سياستهاي اين قاره است و تضمين کننده دوستي و همکاري بين کشورهاي اين منطقه.

امروز زمان آن فرا رسيده است که اين الگوي موفق پاي خود را از اروپا بيرون بگذارد و، هم براي تقويت منافع و ثبات خود و هم براي کاهش مخاطرات جهاني که گريبان همه ما را به نوعي مي گيرد، چنين نقشي را در خاور ميانه ايفا کند.

جاي بسي خوشحاليست که مسئولين آلمان و مديران ارشد شرکتهاي آلماني بيش از گذشته به تقويت همکاريهاي اقتصادي با ايران و انجام سرمايه گذاري در ايران فکر مي کنند. اين نشان مي دهد که ديدگاهي که من به آن اشاره کردم کم و بيش مورد توجه دوستان آلماني ما قرار گرفته است.

ما همچنين بانکها و مؤسسات مالي آلمان را به سرعت و جديت بخشيدن به شروع همکاريشان با همتايان ايرانيشان فرا مي خوانيم. در اين هيأت مديران ارشد چندين بانک و مؤسسه مالي ايران حضور دارند. بانکهاي ايراني در تلاشند که کاستيهاي خود را به سرعت رفع کنند و خود را آماده همکاري با بانکهاي خارجي کنند. کشور ما از عدم شفافيت تبادلات مالي در زمان تحريم بسيار لطمه ديده است و براي همين دولت، بخش خصوصي و نظام بانکي بسيار علاقمند برقراري گسترده روابط بانکي با دنيا هستند. لذا بانکهاي قدرتمند آلماني بايد زودتر روابط خود را با بانکهاي ايراني برقرار کنند و اين فرصت را از صنعت و تجارت کشور خود نگيرند که براي نبود زيرساختهاي بانکي از رقباي خود در ساير کشورها عقب بمانند.

ما به آينده اقتصاد خود خوشبين هستيم و به همکاري با شرکتهاي آلماني علاقمند. ظرفيتهاي کار بين ايران و آلمان بسيار گسترده و متنوع است. همکاران من در اين هيأت به دنبال توسعه روابط خود با همتايان آلمانيشان هستند و درهاي ورود شما به ايران را بسويتان مي گشايند. مطمئن باشيد که ايران در سالهاي آينده به هاب hub تجارت و ترانزيت منطقه خاور ميانه تبديل خواهد شد. ذخائر غني معدني، جاذبه هاي فراوان گردشگري، وفور منابع انرژي و مهمتر از همه نيروي کار جوان، تحصيلکرده و ارزان فرصتهاي فراواني را براي سرمايه گذاري در ايران فراهم کرده اند. پس هر شرکت آلماني که به شرق فکر مي کند بايد جاي پايي در ايران براي خود درست کند.

اميدوارم که گفتگوهاي ثمر بخش و خوبي در ادامه اين همايش بين اعضاي هيأت ايراني و شرکتهاي آلماني انجام شود و به پيوند بيشتر اقتصاد ايران و آلمان کمک کند.

در پايان از ميزباني گرم اتاق بازرگاني و صنايع فرانکفورت و حضور مديران محترم شرکتهاي آلماني در اين همايش سپاسگزاري مي نمايم.

از توجه شما متشکرم.

 

 

 

 

متن سخنراني آقاي دکتر پدرام سلطاني، نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران در همايش برلين (پنج شنبه 13 اسفند مطابق با سوم مارس 2016)

به نام خدا

خانمها و آقايان!

براي جامعه تجاري صنعتي ايران جاي بسي خوشحاليست که دوران تنشهاي سياسي با جهان به پايان رسيد. تلاشهاي ديپلماتيک بالاخره به ثمر رسيد و از اين بابت ما از نقش سازنده دولت آلمان سپاسگزاريم. اکنون عصر جديدي در تعامل ايران با  جامعه جهاني آغاز شده است و در اين عصر، بخش خصوصي ايران به دنبال يافتن شرکايي توانمند و مطمئن براي استفاده از فرصتهاي فراوان پيش رو است.

ايران امروز به عنوان باثبات ترين و با پتانسيل ترين کشور خاور ميانه، بدون شک مهمترين بازيگر و بازي ساز اقتصادي اين منطقه و يکي از اقتصادهاي تپنده جهان، در سالهاي پيش رو خواهد بود. از اين روي در سالهاي پيش رو ايران براي اقتصادهاي فعال و فرصت جوي جهان شريک اقتصادي جذابي خواهد بود.

نزديک به 60% اقتصاد ايران در اختيار بخش دولتي و عمومي است و سهم بخش خصوصي حدود 40% است. در ترکيب 40 درصدي بخش خصوصي حدود 20% اصناف و مشاغل حرفه اي، 10% بخش کشاورزي و 10% ديگر بنگاههاي متوسط و بزرگ صنعتي و خدماتي مي باشند. اين در حاليست که در ترکيب 60 درصدي بخش دولتي و عمومي، تقريباٌ همگي بنگاههاي بزرگ توليدي و خدماتي هستند. لذا با کنار گذاشتن 20% اصناف و حرف و 10% کشاورزي، مي توان گفت که اندازه بخش خصوصي صنعتي-خدماتي مدرن حدود يک ششم بخش دولتي و عمومي است.

حرکتي که در اقتصاد ايران آغاز شده است حرکتي است که حدود 40 سال پيش در اروپا آغاز شد. دولت بايد به کشورداري و توليد کالاهاي عمومي برگردد و اندازه خود را در اقتصاد کشور به حداقل لازم برساند و بخش خصوصي بايد جايگزين دولت شود. اگرچه برنامه خصوصي سازي از 10 سال پيش در ايران آغاز شده است اما استراتژي مشخصي را دنبال نکرده است و امروز بخش عمومي غير دولتي شامل صندوقهاي بازنشستگي، تأمين اجتماعي و ساير نهادهاي عمومي وارث بنگاههاي دولتي واگذار شده، شده اند و به شدت به بنگاهداري ورود کرده اند. اين پديده نيز بايد در سالهاي آينده به تدريج اصلاح شود و صندوقهاي بازنشتگي مانند ديگر کشورها پورتفوي سرمايه گذاري خود را به اوراق بهادار و سهام شرکتها در بازار سرمايه تبديل نمايند.

بخش خصوصي و دولت ايران با آگاهي از اينگونه مشکلات در صدد اصلاح آنها هستند. دوران پس از تحريم در ايران زمان بازسازي و تقويت اقتصاد کشور است.

بخش خصوصي ايران همواره بخش خصوصي آلمان را به عنوان اقتصادي که از ويرانه هاي پس از دو جنگ جهاني سر بر آورد و تبديل به نماد صنعت در جهان شد ستايش مي کند. بدون شک صنعت قوي و فناوريهاي پيش رفته آلمان مطلوبيتها و انگيزه هاي زيادي براي همکاري بخش خصوصي ايران با همتايان آلماني خود بوجود آورده است.

فرصتهاي همکاري در حوزه هاي متعددي بين شرکتهاي ايراني و آلماني فراهم است. ايران مقام اول ذخائر انرژيهاي فسيلي در دنيا را دارد. از حيث ذخائر معدني در بين 10 کشور اول دنياست. جاذبه هاي تاريخي و طبيعي ايران، ظرفيت قرار گرفتن در ميان 10 کشور اول دنيا را در گردشگري فراهم ساخته است. بيش از نيمي از جمعيت ايران زير 32 سال سن دارند و بخش قابل توجهي نيروي جوان تحصيلکرده در کشور وجود دارد و از اين حيث ايران جايگاه ممتازي در منطقه دارد. جمعيت جوان ايران جمعيتي آشنا به فناوري، علاقمند به تعامل با دنيا و مسالمت جو و معتدل است. هزينه نيروي کار در ايران نسبتاٌ پايين است و مي توان گفت مهمترين منبع براي سرمايه گذاري درايران نيروي کار جوان و تحصيلکرده و نسبتاٌ ارزان مي باشد.

ايران به عنوان يکي از ده کشور اول دنيا در جاذبه هاي گردشگري، در سال 2013 دومين کشور از نظر رشد گردشگر ورودي بوده است و در سالهاي آينده مي تواند رشد بالاي جذب گردشگر را حفظ کند و براي همين نياز فراوان به سرمايه گذاري در زير ساختهاي گردشگري در ايران وجود دارد. در حال حاضر ما حدود 1000 هتل در حال ساخت در کشور داريم که بسياري از آنها علاقمند به ايجاد Joint Venture با شرکتهاي شناخته شده خارجي هستند.

 در حوزه حمل و نقل؛ وجود كريدور شمال ـ جنوب و دسترسي به آب‌هاي آزاد و قرار داشتن در قلب يک بازار 300 ميليون نفري ويژگيهاي ممتازي به ايران داده است. اما فرصتهاي فراواني در توسعه و نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده اي و ريلي بار و مسافر در ايران وجود دارد و توسعه شبکه ريلي در ايران مي تواند مسير زميني مناسبي براي جايگزيني بخشي از حمل و نقل دريايي از شرق به سوي اروپا به وجود آورد و ايران را به عنوان مسيري امن، كوتاه، و ارزان براي پيوند آسيا به اروپا مطرح کند.

همچنين حمل و نقل هوايي که در سه دهه گذشته زير بار تحريمها فرصت رشد لازم را نيافته است در يک دهه آينده با رشدي شتابان مواجه خواهد شد. از سوي ديگر عطش بالاي سرمايه گذاري در ايران، فرصت خوبي براي حضور مؤسسات تآمين مالي و بانکها در ايران خواهد بود.

اما ما با يک تهديد هم مواجه هستيم و آن کم آبي است. ما بايد در دهه هاي آينده به دنبال فناوريها و سازو کارهايي باشيم که مصرف آب را، به ويژه در بخش کشاورزي، به شدت کاهش دهيم، بازيافت آب را در مصارف شهري و صنعتي بهينه کنيم و توليد آب شيرين را با هزينه منطقي و آثار زيست محيطي کم افزايش دهيم. بنابر اين در اين خصوص هم ما مشتاقانه در جستجوي ارائه دهندگان راه حل هستيم و از دوستان آلماني خود که در فناوري مبتکر و پيشرو هستند درخواست مي کنيم که در اين خصوص با ما همکاري نمايند. کم آبي براي ما يک تهديد است اما براي صاحبان ايده و فناوري در اين خصوص، يک فرصت است.

منابع زيرزميني، ويژگيهاي اقليمي، نيازهاي بازار ايران و منطقه و مزيتهاي رقابتي ايران شرايط را براي توليد و سرمايه گذاري در حوزه هاي زير بيش از همه فراهم و جذاب کرده است:

صنايع نفت و گاز و پتروشيمي و شيميايي، صنايع معدني، صنايع غذايي، گردشگري، حمل و نقل و لجستيک، بهره وري انرژي و انرژيهاي نو، کشاورزي صنعتي، آبزي پروري، صنايع و قطعات خودرو، خرده فروشي زنجيره اي، بانکداري و خدمات مالي، فناوري اطلاعات و ارتباطات، تجارت الکترونيک، مديريت آب و پسماند و خدمات آموزشي

در کنار همکاري صنايع بزرگ دو کشور، ما همچنين صنايع کوچک و متوسط آلماني را براي ايجاد و افزايش همکاريهاي خود با بخش خصوصي ايران به گرمي فرا مي خوانيم. اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران آمادگي دارد تا در همکاري با اتاق بازرگاني و صنايع آلمان شبکه اي ارتباطي بين شرکتهاي کوچک و متوسط ايراني و آلماني راه بياندازد و به تبادل هيأتهاي تجاري و صنعتي تخصصي بپردازد.

از ماه ژوئيه سال 2015 تا کنون بيش از 10 هيأت تجاري از آلمان به ايران آمده اند و خوشخبتانه علاقه و توجه دوستان آلماني ما به بازيابي و گسترش روابط با ايران بسيار خوب است. اين هيأت هم که پس از هيأت اتاق بازرگاني و صنايع تهران دومين هيأتي است که پس از اجراي موافقتنامه هسته اي به آلمان اعزام مي شود شامل 70 نفر از تجار و صاحبان صنايع ايران است که به دنبال شرکاي تجاري و سرمايه گذاري خود در آلمان هستند.

ايران لنگرگاه ثبات در منطقه خاورميانه و آلمان بزرگترين اقتصاد اروپا است.  توسعه همکاريهاي بين دو کشور نه تنها نفع اقتصادي براي هر دو کشور به همراه دارد بلکه مي تواند زمينه اي براي همکاري بيشتر در مديريت ديگر چالشهاي منطقه خاورميانه باشد. اميدوارم که اين نشست نتايج خوبي براي هر دو بخش شرکت کنندگان يعني همکاران من در هيأت ايران و شرکتهاي محترم آلماني داشته باشد. ما مشتاقانه پذيراي هيأتهاي بيشتري از آلمان در ايران هستيم و پيشنهاد مي کنيم که با توجه به فرصتهاي سرمايه گذاري در ايران و نقاط برجسته اقتصاد آلمان هماهنگي براي تبادل هيأتهاي تخصصي را در سال 2016 آغاز کنيم.

در پايان مايلم از ميزباني اتاق بازرگاني و صنايع آلمان و از همکاري اتاق بازرگاني و صنايع ايران و آلمان در برنامه ريزي و اعزام اين هيأت تشکر و قدرداني نمايم.

 

 

 

 

 


تاريخ خبر : ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
منبع :